Instagram’ı Kasıp Kavuran Burning Man Nedir?

Son zamanlarda Instagram’da birbirinden çılgın kıyafetlerle çölün ortasında dans eden insanların fotoğraflarına oldukça sık rastladıysanız sebebi dünyanın en çılgın festivali olarak bilinen Burning Man Festivali. Dünyaca ünlü isimlerin katıldığı festival, Türkiye’de özellikle Acun Ilıcalı ile evlilik arefesinde olan Şeyma Subaşı’nın katılmasıyla büyük dikkat çekti. Herkesin kafasında ise aynı sorular dolaşmaya başladı; Burning Man nedir, nerededir, kimler nasıl katılır.

Burning Man Nedir?

FILE - In this Aug. 31, 2013, file photo, the "Man" burns on the Black Rock Desert at Burning Man near Gerlach, Nev. A Nevada sheriff says the man who ran into the flames at the Burning Man festival's signature burning ceremony has died. Pershing County Sheriff Jerry Allen identified the man as Aaron Joel Mitchell, 41, who died Sunday, Sept. 3, 2017, morning at the UC Davis hospital burn center in California. (Andy Barron/Reno Gazette-Journal, File via AP)

Burning Man için her ne kadar festival desek de kurucuları onu “geçici bir şehir ve topluluk deneyimi” olarak tanımlıyor. Nevada’daki Black Rock Çölü’nün ortasında kurulan Burning Man gerçek dünyadan uzaklaşmayı amaçlayan bir müzik ve sanat festivali. İsmini çöl ortasına yapılan dev heykel ve sanat eserlerinin özellikle de dev ahşap insan figürünün festival sonunda ateşe verilmesinden alıyor (Burning Man ingilizcede yanan adam anlamına geliyor).

instagrami-kasip-kavuran-burning-man-nedir-1

Uçuk kostümler, her saat farklı alanda performans sağlayan dj’ler, ışık ve sahnelerle, festival özellikle geceleri oldukça çılgın bir hal alıyor. Dolayısıyla insanlar da bu ruha göre giyiniyor. Dans ve eğlence hiç bitmiyor.

Tabii ki zor tarafları da yok değil. Katılımcılar çölün ortasında çadır ya da karavanlarda kalıyor, kendi yiyecek ve temizliklerinde sorumlu bir hayat yaşıyor. Çölde ise bu o kadar da kolay değil, zaman zaman kum fırtınaları da yaşanabiliyor. Motorlu aracın yasak olduğu festivalde ulaşım bisikletlerle sağlanıyor.

Kimler Nasıl Katılabilir?

instagrami-kasip-kavuran-burning-man-nedir-3

Geçmiş yıllarda ücretsiz olsa da popülaritesi arttıktan sonra Burning Man ücretli bir etkinlik halini almış. 400$ ile 1000$ arasında değişen fiyatlarda biletler var ancak bu biletler arasında bir kategori ayrımı yok. Söylemeliyiz ki biletler oldukça hızlı tükeniyor. Ayrıca katılımcılar için festivalin kendine güven, kendini ifade etme, topluluğun parçası olma gibi prensipleri var.

Festivalin, amacından sapıp insanların sosyal medyada daha fazla ilgi görebilmek için kullanılmaya başlanması, uzun yıllar müdavimi olanların şikayetçi oldukları bir durum. Ancak yine de her kesimden insanın olduğu ve “çeşitliliğin” önem verildiği bir alan.

Burning Man, ünlü akınıyla da oldukça konuşuluyor. Geçmiş yıllarda iş dünyasından Larry Page (Google), Mark Zuckerberg (Facebook) ve Elon Musk (Space X, Tesla…) gibi isimlerin katılmasıyla popülerliği artan festivale bu sene de Victoria’s Secret melekleri de neredeyse tam kadro katıldı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir