Deri Sarkması Tedavi Yöntemleri

Yaşlanma, hamilelik, genetik faktörler ve aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde oluşan deri sarkması, ameliyat dışı yöntemlerle ve/veya ameliyat ile tedavi edilebilir.

A vitamini, topikal C Vitamini, antioksidan bakımından zengin maddeler, mineraller, yeterli su içmek, güneşten uzak durmak, yeterli uyku almak ve stresten kaçınmak, egzersiz yapmak, sigara içmemek, cildinizin elastikiyetini korumada önemli etkenlerdir.

Bunların dışında sarkma tedavisinde tek başına veya kombine olarak kullanılan fraksiyonel lazer, Botoks, ultrason, hyaluronik asit dolgular, kök hücre yağ dolgusu, radyofrekans cildin belirli bölgelerinin bir dereceye kadar sıkılaşmasına yardımcı olur. Ancak deri sarkmasının nedeni obezite cerrahisi gibi bir işlem sonrasında verilen aşırı kilolar ise bu sorunu ortadan kaldırmada ameliyat dışı yöntemlerin hiçbiri tek başına yeterli olmaz.

Kök hücre yağ dolgusu
Özellikle yanak bölgesindeki boşlukları doldurup, sarkmaları gidermek için tercih edilen kök hücre yağ enjeksiyonu kişinin kendi vücudundan alınan yağın işlemden geçirilerek yanaklara enjekte edilmesi işlemidir. Vücudumuzdaki yağlar yüksek kök hücresi konsantrasyonuna sahiptir. Cildin elastikiyetini arttırma, dolgunluğu sağlama gibi etkileri vardır.

Kök hücre yağ dolgusu işleminde, vücudun genellikle karın ya da uyluk bölgelerinden yağ çıkarılır ve yüzün hedeflenmiş bir bölgesine aktarılır. Bu işlem sırasında vücutta yağın fazla olduğu bir bölgeden çok az miktarda yağ alınır ve yüzün dolmasına yardımcı olmak için gereken yerlere yerleştirilir. Kök hücre yağ enjeksiyonu, etkiyi arttırmak için yüz germe ve boyun kaldırma gibi deri sarkmasına yönelik diğer ameliyatlarla birlikte yapılarak yüz sarkması toparlanabilir.

Alt karın veya iç uyluk bölgelerindeki subkutan yağ lokal anestezi altında küçük bir şırınga ile çekildikten sonra laboratuvarda kök hücreden zengin hale getirilerek özel bir dolgu halinde yüzde, yanaklarda ve boyunda deri sarkması görülen bölgelere enjekte edilir.


Vücut Şekillendirme Ameliyatları

Deri sarkmasını gidermek için yapılan vücut şekillendirme ameliyatlarında ilk önce, aynı anda birden fazla ameliyat mı yapılacağına yoksa ameliyatları belirli bir süre içinde mi yapmak gerektiğine karar verilir. Hastanın sağlık durumu, yaşı ve yaşam koşullarına ve hastanın hayatındaki önceliklerine göre bir ameliyat planı yapılabilir. Aşağıdaki ameliyatlar farklı şekillerde birleştirilerek örneğin haftada iki ameliyat şeklinde planlanabilir.

  • 360 derece vücut şekillendirme ameliyatı
  • Abdominoplasti (Karın germe)
  • Yüz-boyun germe
  • Kol germe
  • Uyluk germe
  • Meme dikleştirme

deri-sarkmasi-tedavi-yontemleri-1

360 derece vücut şekillendirme ameliyatı

Deri sarkması tedavisinde estetik ameliyatlar içinde 360 derece vücut şekillendirme (body lift) ameliyatı vücudun her tarafındaki fazla derinin alınması işlemidir. Alt sırt, karın, basen ve kalça bölgelerinde sarkan aşırı deri ve yağın çıkartılması için karından üst kalça ve sırta kadar uzatılan bir kesi yapılır. Ayrılmış veya hasar görmüş karın kasları onarılır. Böylece vücut üç boyutlu bir şekilde yeniden şekillendirilmiş olur. 360 derece vücut şekillendirme ameliyatı sırasında uyluk germe ve meme kaldırma da aynı anda yapılabilir. Etkileyici sonuçlara imkan veren 360  derece body lift ameliyatı ile aynı anda pürüzsüz bir sırt, düz bir karın, sıkı karın kasları, daha orantılı bel hatları, popo ve iç bacaklarda sıkılaşma ve toparlama elde edilebilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Yağların en çok depolandığı karın bölgesi kilo verdikten sonra deri sarkmasının en belirgin olduğu yerdir. Bu nedenle karın germe ameliyatları en çok rağbet edilen estetik ameliyatlardan biridir.

Karın kaslarındaki gevşeklik ile birlikte koltuk altlarına kadar uzanan deri sarkması olan kişilere çevresel karın germe ameliyatı daha sık yapılır. Karın ve yanlardan büyük miktarda deri ve yağ çıkarılarak karın kasları sıkılır, kalan deri gerilerek kesiler kapatılır.

deri-sarkmasi-tedavi-yontemleri-3

Yüz/Boyun Germe

Yüz germe, yüzün daha genç görünmesi için deri sarkmasını gideren cerrahi bir yöntemdir. Yaşlanmaya veya aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak yüzümüzün cildi sadece esnekliğini kaybetmez aynı zamanda yağ ve kas yoğunluğunu da kaybeder. Daha bütünsel sonuçlar elde etmek için boyun germe, göz kapağı ameliyatı, otolog yağ enjeksiyonu, alın kaldırma ve çene implantları da dahil edilebilir.

Geleneksel bir yüz germe işlemi, kulağın önünden (temporal bölge) ve saç çizgisinden başlayan bir kesi ile gerçekleştirilir. Kesi kulağın önünden aşağı doğru uzatılır, kulağın altına gelir ve daha sonra kulağın arkasındaki saç ya da saç çizgisi ile son bulunur. Daha sonra deri ve yağlı dokular gevşek deri problemini düzeltmek için altta yatan kas ve bağ dokusundan ayrılır. Gerekirse altta yatan kas ve fasya dikişlerle sıkılabilir. Deri geriye ve yukarı doğru çekilir ve fazla deri alınır. Yara daha sonra dikişler ile kapatılır.

Kol Germe (Brakiyoplasti)

Brakiyoplasti olarak bilinen kol germe ameliyatı, koltuk altındaki yarasa kanadını oluşturan fazla deriyi ve bazı durumlarda fazla yağı alarak üst kolları yeniden şekillendiren, üst kolların daha pürüzsüz bir cilde ve daha orantılı hatlara sahip olmasını sağlayan  bir işlemdir. İşlem lokalize yağ birikmelerini azaltırken, üst kolun şeklini belirleyen altta yatan destek dokuyu sıkılaştırır ve pürüzsüzleştirir. Standart brakiyoplastide kesiler genellikle kolun içinde yer alır ve koltuk altından dirseğin hemen üstüne uzanabilir. Bu nedenle bazı görünür yara izleri ile sonuçlanır.

Uyluk Germe

Fazla deriyi, yağ ve dokuyu çıkarmak için kullanılan kesinin boyutu ve şekli ile ayırt edilen çeşitli uyluk germe ameliyatları vardır. Diyet ve egzersiz yoluyla iç bacaklardaki fazla yağı gidermede sorun yaşayan veya yaşlanma sürecine veya aşırı kilo kaybına bağlı deri sarkması olan kişilerde uyluğun kasık bölgesi ile kesiştiği yerde bir kesi yapılır. Böylece hem yara izi iç çamaşırı tarafından kolaylıkla gizlenebilir, hem de alttaki dokulara erişilmesi sağlanır. Daha sonra fazla deri ve muhtemelen yağ çıkarılır ve daha iyi bacak kontürleri sağlamak için kalan cilt sıkılaştırılır.

Bacağın sadece üst üçte birinde deri sarkmasına maruz kalırsanız, kasık bölgesinde kısa bir kesi ile mini uyluk germe için uygun olabilirsiniz. Bu teknik daha az belirgin sonuçlar sağlarken, aynı zamanda daha az yara izine yol açar ve tipik olarak daha kısa bir iyileşme süresi gerektirir.

Aşırı kilo verdikten sonra genellikle bacağın hem iç hem de dış kısmında deri sarkması olduğundan ve altta yatan dokuya daha fazla erişim sağlamak için kasıktan bacağa doğru uzanan dikey kesi yapılması gerekir.

Meme Dikleştirme

Deri sarkmasının en sık görüldüğü yerlerden olan göğüsler zamana, aşırı kilo alıp verme veya gebeliğe bağlı olarak diriliğini ve şeklini kaybeder. Meme dikleştirme göğüslerin üst kısmını daha dolgun hale getirerek yeniden şekillendirir. Bu onlara daha sert ve daha dik bir görünüm kazandırır.

Göğüsleriniz çok küçükse veya hacim kaybettiyse, meme dikleştirmeyi implantlarla birleştirmek dolgunluğunu sağlamak için iyi bir yol olabilir.

deri-sarkmasi-tedavi-yontemleri-2

Liposuction  

Liposuction vücudun çeşitli yerlerindeki yağ birikimlerinin azaltılmasını içeren popüler bir işlemdir. Deri sarkmasına genellikle lokalize yağlar eşlik eder. Egzersiz ve diyete rağmen gitmeyen bu inatçı adipoz (yağ) dokular ancak liposuction tekniği ile çıkarılabilir. Bu sayede vücutta daha fazla incelme de sağlanabilir. Genellikle diğer vücut şekillendirme teknikleri ile birlikte kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir