Batıl inançlar Nereden Geliyor?

Her ne kadar modern toplumda yaşamış, bilime ve mantığa güvenen insanlar olsak da; hepimizin günlük hayatta sık sık yaptığım ya da tam tersi kaçındığı, iyi ve ya kötü şans getirdiğine inandığı batıl inançlar vardır. Tahtaya vurmak, kara kediden korkmak, kurşun döktürmek… Birçoğunun sebebini hiç sorgulamadan hayatımız boyunca bu tuhaf inanışları sürdürdük.

Sebebini Öğrenince Çok Şaşıracağınız Batıl inançlar

1) Tahtaya Vurmak

batil-inanclar-nereden-geliyor-6

Başımıza gelebilecek kötü olayları kovmak için tahtaya vururuz. Her ne kadar tahtaya vururken “Allah korusun” ya da “şeytan kulağına kurşun” gibi şeyler söylesek de aslında bu inancın temeli şaman adetlerinden gelmektedir. Şaman adetlerine göre insanlar kötü birşey olmasın diye ağaçlara vurarak “ormanın koruyucusunu” çağırırlar.
Günümüzde Avrupa’da ise “tahtaya dokun” olarak bilinen bu inanç, korunma içgüdüsü ile tahtaya vurarak başlasa da kulak çekme kısmının nasıl eklendiğini biz de bilmiyoruz… 🙂

2) Yıldız Kayınca Dilek Tutmak

1, 2, 3, probando...

Çok eski zamanlara dayanan bu inanışa göre yıldız, kaydıktan sonra sönecek yani ölecektir ve ölmeden önce bir dileği yerine getirecektir. Başka bir inanışa göre ise yıldız kayması bir tanrının yeryüzüne bakması demektir ve bu zamanda dilek tutmak gerçek olma ihtimalini arttırcaktır.

3) 13 Sayısının Uğursuzluğu

batil-inanclar-nereden-geliyor-3

13 sayısının uğursuzluğu bazı toplumlarda o kadar ciddiye alınır ki uçaklarda 13 numaralı koltuk, otellerde 13. kat bulunmaz. Bu inancın sebebini araştırırken İskandinavya’ya kadar gideriz. Yalan ve kötülük tanrısı olan Loki, iyilik dolu ve adil bir tanrı olan Baldr’ın 12 kişilik ziyafetine 13. kişi olarak katılmak ister. İstenmediğinde ise Baldr’ı öldürür ve 13 sayısı bu nedenle uğursuz kabul edilir. Hıristiyan inancına göre ise Hz. İsa çarmıha gerilmeden önceki son akşam yemeklerinde 13 kişi olmaları sebebiyle 13 uğursuzdur ve 13 kişi bir arada yemek yerse içlerinden birinin başına birşey geleceğine inanılır.

4) 4 Yapraklı Yoncanın Şans Getirmesi

batil-inanclar-nereden-geliyor-1

Bulana şans getireceği söylenen 4 yapraklı yoncanın en bilinen yönü çok zor bulunuyor olmasıdır. Bilimsel istatistiklere göre 10000’de 1 bulunduğu düşünülen 4 yapraklı yoncanın şans getirdiği inancı ise çok eski bir batıl inançtır. Temelinin Hz. Havva’nın cennette elinde 4 yapraklı yonca ile dolaştığına dayandığı ise bir başka söylentidir.

5) Kara Kedinin Uğursuzluk Getirmesi

batil-inanclar-nereden-geliyor-4

Aslında Eski Mısır’da kediler kutsal kabul edilirdi. Hatta siyah dişi kedilerin tanrıça olduğuna inanılırdı. Ancak ortaçağ Avrupasında cadı avlarının başlamasıyla bu saltanatları hüzünle son buldu. Özellikle yalnız yaşayan ve kedi sahibi kadınların, kedilerine geceleri kara büyü yaparak kötü ruhları çağırdığına inanıldı ve bu nedenle bir çok kedi -özellikle siyah olanları- ve tabii ki sözde cadılar yakıldı. Halbuki bizce siyah kediler de en az diğerleri kadar sevimli…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir