Bacaklarda Kıl Batması ve Kıl Dönmesi

Ağda ya da elektrikli epilatör kullanımı sonrası oluşan kıl batması ve kıl dönmesi pek çok kadının problemi. Estetik açıdan bacakların güzelliğine gölge düşüren batıklar, önlem alınmazsa ciltte leke ve yara oluşumuna sebep olabilirler.

Batık oluşumunun en önemli sebebi, epilasyon işlemi esnasında yapılan hatalardır. Ayrıca elektrikli epilatör kullanımı da batık oluşumuna sebep olabilir. Çünkü elektrikli epilatörler kılları her yöne çekerek alırlar. Üst üste jilet kullanımı da cildi tahriş ederek batık oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Batık oluşumu, ağda sonrası bazı kişilerde sivilce oluşması gibi, tamamen kişinin cilt yapısı ile alakalıdır. Her ağda yapan ya da elektrikli epilatör kullanan kişide batık oluşur şeklinde bir genelleme yapılamaz.

Batıkları tırnakla ya da iğne ucuyla çıkarmaya çalışmak batığın yaraya dönüşmesine yol açabilir.

Bacaklarda oluşan batıklarla mücadelede en etkili yöntem kuru kesedir. Bu yöntem, bacaklardaki batıkları hızla yok eder ancak diğer yandan da cilde zarar verir. Özellikle hassas cilde sahip kişilere kuru kese tavsiye edilmez.

Batıklarla mücadelede bir diğer yöntem ise ponza taşı ile hafifçe kese yapmaktır. Ancak bu işlemde deriyi rahatsız etmeden, hafif bir şekilde yapılmalıdır.

Duş alırken orta sertlikte bir kese ile kese yapmak hem ciltteki ölü derileri atar hem de bacaklarda batık oluşumunu engeller.

Cilde uygun nemlendirici yağlar cildin yumuşatarak kılların ciltten çıkmasını kolaylaştırabilir. Bacaklardaki batıklar için en uygun yağlar biberiye ve gül yağıdır. Badem yağı, susam yağı gibi kıl köklerine etki eden yağlar kıl yoğunluğunu arttıracağı için tercih edilmemelidir.

Ağda sonrası cilde uygulanan nemlendirici hem ciltte oluşan tahribatı azaltır hem de batığı önler.

Tüy azaltıcı losyon ve serumların içerisinde kıl yumuşatıcı maddeler bulunur. Bu nedenle ağda sonrası cilde tüy azaltıcı losyon veya serum uygulamak batık oluşumunu önleyebilir.

Son olarak, lazer epilasyon, batıklardan kurtulmak için etkili bir yöntemdir.

bacakta-kil-donmesi-kil-batmasi-kildonmesi.gen_.tr_

Batık Oluşmasını Önlemek İçin Neler Yapmak Gerekir?

  • Uzun kıl çekerken kırılır. Bu sebeple kullar çok uzunken ağda yapılmamalı.
  • Ağdadan sonra tüy azaltıcı krem ya da losyon kullanılmalı. Bu uygulama zamanla tüylerin yoğunluğunun azalmasını sağlar ve batık riskini azaltır.
  • Bacaklara haftada 2-3 kez peeling yapmak hem ölü derinin atılmasını sağlar hem de batık oluşumunu önler.
  • Banyo esnasında orta sertlikte bir kese ile kese yapmak faydalı olur.
  • Nemlendirici kullanmak kıl köklerini yumuşatır ve batık oluşumunu azaltır.
  • Elektrikli epilatörler kılları her yöne çekip çıkardığı için batık oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Elektrikli epilatörler yerine alternatif epilasyon yöntemlerine başvurulmalı.
  • Kıllar ağda yöntemi ile alınıyorsa, kılların çıkış yönüne doğru alındığından emin olunmalı.
  • Düzenli soyma (peeling) ve nemlendirme işlemi batıkların oluşumunu büyük oranda azaltır. Çünkü batıklar genellikle kendini hızla yenileyen ancak üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde daha çok oluşur.

Bacakta oluşan kıl dönmesi için de aynı tarzda tedaviler uygulanabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir